Náš první den v Itálii začal návštěvou metropole Toskánska Florencie, která se od roku 1982 vyskytuje na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Město je doslova přeplněno památkami, freskami, obrazy a sochami z období renesance.
Během procházky Florencií jsme se nejdříve zastavili u nejstaršího florentského chrámu San Lorenzo. Byl postaven už koncem 4. století a počátkem 15. století byl podle návrhu F. Brunelleschiho přestavěn do dnešní renesanční podoby. Součástí monumentální komplexu baziliky jsou kaple Medici, které slouží jako mauzoleum pro mladší členy dynastie. Nejdříve jsme navštívili Knížecí kapli, která má osmiboký půdorys krytý monumentální kupolí a její mramorové stěny zdobí polodrahokamy. Ještě více nás zaujala Nová sakristie vyzdobená sochami Michelangela Buonarrotiho. Jedná se o nejvelkolepější počin sochařského umění tohoto vynikajícího architekta, sochaře a malíře.
Srdcem a dominantou Florencie je dóm Santa Maria del Fiore, který stojí na náměstí Piazza del Duomo. Po 414 schodech jsme vystoupali na samostatně stojící campanilu (zvonici), ale za tu námahu jsme byli odměněni nádherným výhledem na Florencii. Pokračovali jsme k paláci Palazzo Vecchio, který v současnosti plní funkci radnice. Naši pozornost mimo jiné získala slavná Michelangelova socha Davida, která se spolu s dalšími sochami nachází před radnicí.
Dále jsme navštívili poblíž stojící Galerii Uffizi, která uchovává nejúžasnější sbírku renesančního malířství na světě. Většina z nás se shodla, že nejkrásnější obrazem galerie je Zrození Venuše Sandra Botticcelliho.
Návštěvu Florencie jsme zakončili procházkou po unikátním mostu Ponte Vechio (Most zlatníků), který se klene přes řeku Arno. Svůj název získal díky krámům zlatníků, které lemují most po obou stranách.
Druhý den jsme nejdříve navštívili Sienu, další nádherné město zapsané v seznamu Unesco. Nejvíce nás zaujalo náměstí Piazza del Campo, po jehož obvodu se každý rok koná tradiční dostih. Náměstí lemují krásné středověké paláce a uprostřed dominuje kouzelná kašna Fonte Gaia, kterou dodnes napájí vodou pět set let starý akvadukt.
Po prohlídce náměstí následovala návštěva katedrály Nanebevzetí Panny Marie (Duomo di Siena). Dóm nabízí strhující směsici románsko-gotické architektury a honosí se mistrovskými sochařskými díly Donatella a Michelangela nebo jedinečným cyklem fresek od Pinturicchia.
Městečko San Gimignano je jedním za nejzajímavějších míst Toskánska. Do středověkého města jsme vstoupili branou San Giovanni a pak jsme pokračovali na náměstí Piazza della Cisterna, obklopeného rodovými věžemi. S náměstím sousedí Piazza del Duomo a Palazzo del Popolo (Magistrální palác) s nejvyšší věží ve městě Torre Grossa. Palác je nyní využíván jako radnice.
Páteční večer jsme završili prohlídkou šikmé věže v Pise. Torre Pendente (Šikmá věž) je nejznámější objektem na náměstí Zázraků (Campu dei Miracoli). Byla dokončena v pol. 14. století a dodnes udivuje návštěvníky, jak zdánlivě popírá zákony přitažlivosti. Díky nedávným architektonickým zásahům je však věž zcela bezpečná.
Dóm stojící poblíž se řadí k nejkrásnějším památkám toskánského románského slohu. Jeho nádhernou fasádu tvoří směsice smetanově zbarvených galerií a umně vyvedených slepých arkád.
Třetí den v Itálii jsme strávili návštěvou pěti kouzelných vesniček na východním pobřeží Ligurie mezi letoviskem Levanto a přístavem La Spezia. Oblast patří k nejmalebnějším koutům Itálie a v roce 1997 bylo Cinque Terre díky svojí jedinečnosti zapsáno mezi památky Unesco. My jsme navštívili čtyři z pěti vesniček: